Budowa organów

Z ogromną radością pragniemy poinformować naszych drogich parafian o wyborze firmy, która dla naszego sanktuarium wybuduje organy. Z ogromną radością pragniemy poinformować naszych drogich parafian o wyborze firmy, która dla naszego sanktuarium wybuduje organy. 

 

Tą firmą jest LEWTAK PIPE ORGAN BUILDERS, INC. warsztat organmistrzowski zajmujący się budową organów od 2001 r. Został założony przez p. Tomasza Lewtaka.  Właściciel firmy urodził się w Gdańsku. W wieku 16 lat, obserwując budowę monumentalnych organów w tamtejszej Katedrze Mariackiej zainteresował się organmistrzostwem. W późniejszych latach kształcił się na Akademii Muzycznej w Katowicach, gdzie zdobył tytuł magistra w zakresie gry na organach piszczałkowych. Trudna sytuacja gospodarczo- polityczna w kraju zmusiła go do emigracji. Po wyjeździe do Danii zdobywał umiejętności organmistrzowskie w firmie Carsten Lund Organ Builders w Kopenhadze. Po odbyciu praktyk w duńskim zakładzie udał się do Norwegii, gdzie zgłębiał tajniki trudnej sztuki artystycznej intonacji piszczałek organowych u Mogensa Pedersena (organmistrza, który przez blisko 20 lat pełnił funkcję głównego intonatora firmy Frobenius Organ Builders). Doświadczenie zdobyte pod okiem renomowanych europejskich budowniczych, gruntowna wiedza teoretyczna oraz wieloletnia praktyka w posłudze organisty zaowocowały założeniem własnego zakładu organmistrzowskiego.   Początkowo siedziba firmy znajdowała się w centrum Nowego Jorku.

W 2011 roku warsztat został przeniesiony do miasta Mocksville w stanie Północna Karolina. 

W zakładzie zatrudnionych jest szereg wykwalifikowanych fachowców, począwszy  od mistrzów stolarskich, przez ślusarzy, aż po grafików komputerowych i pracowników zajmujących się zdobnictwem,  zaś sam  p. Lewtak zajmuje się przede wszystkim intonacją piszczałek, czyli tym co najbardziej istotne, gdyż wszelkie zabiegi intonatorskie kreują brzmienie organów i sprawiają, że instrument staje się prawdziwym dziełem sztuki. W swoim dorobku firma Lewtak Pipe Organ Builders ma siedem nowych  instrumentów zlokalizowanych na terenie USA, Brazylii i Danii, a za kilka lat pierwsze organy w Polsce powstaną właśnie w naszym Sanktuarium. Będzie to pod wieloma względami instrument wyjątkowy i niepowtarzalny w skali nie tylko kraju, ale i Europy. Dlatego też zachęcamy do materialnego wsparcia tego wspaniałego dzieła,

które będzie wieńczyć budowę naszego Jaworznickiego Sanktuarium.  

 

 

 


Numer konta:67102025280000010200145177PKO BANK POLSKI O/Jaworzno 

Z dopiskiem: Na cele kultu

Serdeczne Bóg zapłać za wszystkie złożone ofiary!

W intencji tego wielkiego dzieła podnoszącego rangę naszego

Jaworznickiego Sanktuarium jak również w intencji wspierających

to nasze przedsięwzięcie będziemy się modlić w każdą środę podczas

Nowenny do Matki Bożej Nieustającej Pomocy.       

Zasady przetwarzania danych

Dotyczące danych z formularza wysyłanych ze strony.

Dane z powyższego formularza będą przetwarzane przez naszą firmę jedynie w celu odpowiedzi na kontakt w okresie niezbędnym na procedowanie przekazanej sprawy. Podanie danych jest dobrowolne, ale niezbędne do przetworzenia zapytania. Każda osoba posiada prawo dostępu do swoich danych, ich sprostowania i usunięcia oraz prawo do wniesienia sprzeciwu wobec niewłaściwego przetwarzania. W przypadku niezgodnego z prawem przetwarzania każdy posiada prawo do wniesienia skargi do organu nadzorczego. Administratorem danych osobowych jest Sanktuarium Jaworzno, siedziba: Jaworzno - Osiedle Stałe, ul Św. Maksymiliana Kolbe 3.