Histotia parafii

Parafia Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Jaworznie - Osiedlu Stałym została erygowana 6 stycznia 1984 roku przez Ks. Kard. Franciszka Macharskiego Metropolitę Krakowskiego. Wcześniej od 1978 roku była to placówka duszpasterska przy parafii Matki Bożej Anielskiej w Dąbrowie Narodowej.

Starania o budowę kościoła w tym miejscu trwały od lat 60-tych, od czasu rozpoczęcia budowy Osiedla Stałego; niestety, władze wciąż udzielały odmownej odpowiedzi. Przez wiele lat trwała nieustanna modlitwa duszpasterzy z wiernymi w tej intencji do Matki Bożej Nieustającej Pomocy. Wreszcie wbrew władzom, w 1978 roku przystosowano do nauki religii i sprawowania Mszy św. dwa prywatne, nabyte wcześniej budynki. Pierwsza Msza św. - poprzedzona 40-godzinnym nabożeństwem została odprawiona w Środę Popielcową 8 lutego 1978 roku. Od tego momentu duszpasterze i wierni przez trzy tygodnie czuwali dzień i noc przed Najświętszym Sakramentem, aby nie dopuścić do profanacji i wyburzenia budynków. Parafia obrała na główną patronkę Matkę Bożą Nieustającej Pomocy; drugim patronem jest św. Maksymilian-Maria Kolbe.

26 kwietnia 1978 roku na uroczystość wprowadzenia obrazu Matki Bożej Nieustające Pomocy oraz rozpoczęcie pierwszej Nowenny przybył jako pielgrzym Ks. Kard. Karol Wojtyła. Odprawił on Mszę św. i wygłosił historyczne dziś kazanie. Od tego czasu w każdą środę odprawiana jest nowenna, w czasie której przedkładane są liczne prośby i podziękowania za otrzymane łaski.

W wyniku licznych delegacji i interwencji wymuszono zgodę na budowę kościoła w 1981 roku. Ze względu na szkody górnicze trzeba było dokonać wymaganych zabezpieczeń budynku kościoła, które pochłonęły ogromne koszty. Budowa świątyni trwała do 1997 roku. 26 października 1986 roku Bp Pomocniczy Krakowski Stanisław Smoleński poświęcił dolny kościół, natomiast w czasie Pasterki 1997 roku Bp Sosnowiecki Adam Śmigielski poświęcił górny kościół i rozpoczął Wieczystą Adorację Najświętszego Sakramentu.

Wizyta Apostolska Ojca Świętego Jana Pawła II do Ojczyzny w roku 1999 przyspieszyła starania o koronację cudownego wizerunku - skierowane do Episkopatu Polski.

Staraniom tym towarzyszyła gorąca modlitwa duszpasterzy i wiernych oraz Misje Świete. Czas wielkiej modlitwy i oczekiwania zakończył się radosnym przeżyciem koronacji cudownego wizerunku Matki Bożej Nieustającej Pomocy 14 czerwca 1999 roku w Sosnowcu. Wówczas zostały wypowiedziane znamienne słowa:

"Jaworzno specjalnie czekało, czekało ze swoim obrazem Matki Bożej, aż ich biskup zostanie Papieżem, i wtedy go ukoronowali".

27 czerwca 1999 roku w uroczystość odpustową ku czci Matki Bożej Nieustające Pomocy odbyła się intronizacja ukoronowanego przez Ojca Świętego cudownego obrazu. Uroczystej koncelebrze przewodniczył Bp Sosnowiecki Adam Śmigielski w czasie której ogłosił nasz kościół - Sanktuarium Matki Bożej Nieustającej Pomocy. Kustoszem Sanktuarium został założyciel i proboszcz parafii ks. Dziekan Józef Lenda.

15 października 2005 roku miała miejsce uroczystość w czasie której zawierzono Matce Bożej Nieustającej Pomocy Mieszkańców Miasta Jaworzna. W Akcie Zawierzenia znalazło się zobowiązanie do codziennej modlitwy słowami: 3 razy "Zdrowaś Maryjo..." i 3 razy "Chwała Ojcu...", do którego zostali wezwani mieszkańcy Jaworzna.

6 marca 2006 roku Kongregacja Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów na mocy uprawnień przekazanych przez Ojca Świętego Benedykta XVI, uwzględniając prośby Biskupa Sosnowieckiego, duchowieństwa i wiernych postanowiła ogłosić: Błogosławioną Maryję Dziewicę Nieustającej Pomocy patronką przed Bogiem dla miasta Jaworzna.

Wspólnota parafialna przeżyła historyczne wydarzenie Konsekracji Kościoła, które odbyło się 27 października 2007 roku o godzinie 15.00.